Mourinho çok para harcıyor!

Büyük harcamalar yapabilme imkânı olan takımların teknik direktörlerinin takım değiştirdikleri veya aynı takımda yeni sezona başladıkları zaman yaptıkları ilk iş pazardaki en iyi isimleri büyük bonservislerle aldırmaya çalışmak ya da kendisinden önce var olan kadroya birçok takviye yapmak yönünde oluyor.

Dünyaca ünlü transfer pazarı sitesi Transfermarkt, 2000’den bu yana transfer harcamalarına en çok para harcayan 10 teknik direktörü sıraladı. Listenin ilk sırasını alan isim toplam 104 transfere karşılık 1,76 milyar Euro harcama yaptıran Jose Mourinho.    Portekizli teknik adam, özelikle Chelsea, Inter ve Real Madrid’de art arda görev yaptığı 2004-2013 yılları arasında yaptırdığı transferler ile dikkat çekmişti.

İkinci sırada neredeyse her transfer döneminde ödediği bonservislerle olay olan Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola var. Guardiola, 67 oyuncuya ödettiği 1,59 milyar Euro’luk harcamayı burada kaldığı sürece geliştirmeye devam edecek gibi duruyor.

Üçüncü sırada yer alan Carlo Ancelotti, transfer ettiği 88 isim için görev aldığı kulüplere 1,37 milyar Euro ödetti. Dördüncü sıradaki isim eski Manchester City teknik direktörlerinden Manuel Pellegrini. 67 yaşındaki Şilili hoca, 88 oyuncu için 1,16 milyar Euro değerinde transfer harcaması yaptırdı. Listenin ilk beşinde yer alan son isim olan Massimiliano Allegri, 1,06 milyar Euro değerindeki harcamayı önemli ölçüde Milan ve Juventus’ta görev yaptığı dönemlere borçlu. Allegri, bu harcama sonunda toplamda 96 oyuncu ile imzaladı.

Listede yer alan diğer isimler şu şekilde:

  • Diego Simeone – 985 milyon Euro / 68 oyuncu
  • Antonio Conte – 944 milyon Euro / 84 oyuncu
  • Arsene Wenger – 891 milyon Euro / 84 oyuncu
  • Ernesto Valverde – 864 milyon Euro / 53 oyuncu
  • Unai Emery – 846 milyon Euro / 73 oyuncu

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar