İtalya’da 5 bin seyirci sınırı

Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından tüm Avrupa’da olduğu gibi İtalya’da da vaka sayılarında hızlı bir artış yaşanıyor. Yetkililer vaka sayısı artışının önüne geçmek için önlem almayı sürdürüyor.

İtalyan Sağlık Bakanlığı, son COVID-19 dalgası sırasında büyük insan topluluklarının sınırlanmasının gerekliliği nedeniyle stadyumlarda seyirci kapasitesini 5 bin kişiye düşürdüklerini açıkladı.

İtalya diğer ülkelerden farklı olarak Mart 2020’de statlara seyirci alınmaya başlamasının ardından yüzde 100 kapasite ile maçların oynanmasına izin vermemiş, stadyum kapasitesinin yüzde 75’i kadar seyirci alınıma izin verilmişti.

Sağlık Müsteşarı Andrea Costa, Calcio e Finanza’ya verdiği, “San Siro’daki veya Roma’daki Olimpico’daki yüzde 50’lik kapasitenin hala 40 bin kişi anlamına geldiğini unutmayalım” açıklamasıyla yüzde olarak sınırlamanın geniş kitle sayısına etki etmeyeceğine dikkat çekti. Costa, önümüzdeki iki hafta içinde durumu değerlendireceklerini ve ocak ayında vaka sayılarında zirveye ulaşmanın ardından daha kontrol edilebilir bir aşamaya girebilmelerini umduklarını da söyledi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar