Mamelodi Sundowns seriye bağladı

Güney Afrika Premier Division’da Cape Town City ile golsüz berabere kalan Mamelodi Sundowns, ikinci sırada bulunan Royal AM ile bitime dört hafta kalan puan farkını 13’e çıkararak 12’nci şampiyonluğunu ilan etti.

Güney Afrika Premier Division’da üst üste beşinci kez şampiyon olan ilk takım unvanını da alan Pretoria temsilcisi toplamdaysa 12’nci kez mutlu sona erişti. Afrika Futbol Konferederasyonu (CAF) Başkanı Patrice Motsepe’nin sahibi olduğu Mamelodi Sundowns, son yıllarda Güney Afrika futbolunu domine etmesiyle dikkat çekiyor. Son 10 yılda altı kez şampiyonluk sevinci yaşayan “Brezilyalılar”, üst üste beş şampiyon şampiyonluklarında ikinci sırada bulunan rakiplerine ortalama yedi puan fark attı.

2011-12 sezonundan bu yana Mamelodi Sundowns forması giyen Denis Onyango da dokuzuncu lig şampiyonluğunu yaşayarak Güney Afrika Premier Division tarihinde en fazla şampiyonluk gören futbolcu oldu. 36 yaşındaki Ugandalı kaleci, 2006-10 yılları arasında forma giydiği Supersport United ile üç lig şampiyonluğu yaşarken, Mamelodi Sundowns ile altı kez mutlu sona ulaştı.

1996-97 sezonunda kurulan Premier Division’da Mamelodi Sundowns, şampiyonluk sayısında en yakın rakipleri Orlando Pirates ve Kaizer Chiefs’in üç katı şampiyonluk sayısına sahip. Her iki kulüp de dörder şampiyonluk kazandı. Orlando Pirates son olarak 2011-12, Kaizer Chiefs ise 2014-15 sezonunda lig şampiyonluğunu elde ettiler.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar