Kanada 36 yıl sonra Dünya Kupası’nda

2022 FIFA Dünya Kupası’nın eleme performansları içerisinde en fazla dikkat çeken ülkelerin başında Kanada geliyordu. Orta ve Kuzey Amerika (CONCACAF) elemelerinin en fazla gol atan ve en az gol yiyen ekibi olan Kanada, eleme karşılaşmalarının bitimine bir maç kala Katar vizesini almayı garantiledi. Kuzey Amerika temsilcisi böylece Meksika 1986’nın ardından 36 yıl sonra tarihinde ikinci kez Dünya Kupası’nda yer alacak.

Kadrosunda Beşiktaş’tan Atiba Hutchison ve Cyle Larin ile Hatayspor’dan Sam Adekugbe’yi bulunduran Kanada, perşembe gecesi Kosta Rika deplasmanında 1-0’lık skorla kaybederek elemelerdeki ilk mağlubiyetini almıştı. Kırmızı beyazlılar, dün gece evinde oynadığı karşılaşmada Jamaika karşısında 4-0 kazanarak 2022 FIFA Dünya Kupası’na gitmeyi garantiledi. 13 maçta sekiz galibiyet alan ve bir kez kaybeden Kanada, CONCACAF elemelerinin en fazla galip gelen ve en az mağlup olan ülkesi.

Beşiktaşlı Cyle Larin, Kanada’nın elemelerde kaydettiği 23 golden 6’sına imza atarak Orta ve Kuzey Amerika elemelerinin en golcü ismi oldu. Meksika’da düzenlenen 1986 Dünya Kupası’nda Sovyetler Birliği, Fransa ve Macaristan ile aynı grupta yer alan Kanada, Fransa’ya 1-0, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne ise 2-0 yenilerek grubunu sonuncu sırada tamamlamıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar