Fenerbahçe-NBA hattı!

Geride kalan 2020 yazında efsanevi baş antrenörü Zeljko Obradovic ile yolları ayıran Fenerbahçe Beko, Temmuz ayının ortalarına doğru 21 yıldır NBA’de bulunan Sırp baş antrenör Igor Kokoskov’u getirmişti.

Çalkantılı geçen yaz dönemi sonrasında Sarı-Lacivertliler bu sene yaz transferlerini Haziran’da tamamlamıştı. Ancak baş antrenör Igor Kokoskov’un 18 Temmuz’da yayımlanan haber sonrasında Dallas Mavericks için takımdan ayrılacağının gün yüzüne çıkmasının ardından başarılı çalıştırıcı ile yollar ayrıldı ve Kokoskov, Dallas’ın yolunu tutarken Virtus Bologna ile İtalya Ligi şampiyonu olan efsanevi oyun kurucu Sasha Djordjevic takımın yeni antrenörü oldu.

Beraberinde bir baş asistan antrenör ve bir kondisyoner getiren Djordjevic döneminde 2012’den beri takımda yer alan Erdem Can yer almayacak. Adı Kokoskov sonrasında baş antrenörlük koltuğu için de anılan ancak tercih edilmeyen Erdem Can, beş defa Yaz Ligi’nde görev aldığı Utah Jazz’den gelen tam zamanlı asistan antrenörlük görevini kabul etti.

Hem Fenerbahçe’den hem de Utah Jazz’den yapılan resmi açıklama sonrasında Erdem Can, takımdan ayrıldığını şu demeçlerle ifade etti: “Nereden başlasam bilemiyorum… 2012 Ağustos ayında girdim içeri… Hayallerim, hedeflerim, başarmak istediklerim cebimde… Tüm heyecan ve arzumla… Fenerbahçe ailesinin parçası olduğum ilk andan beri tüm gücümle elimden gelen her şeyi ortaya koydum… En güzel günlerde de en zorlarında da ailemin bir parçasıydım. Beni bilen bilir hiç geri adım atmadım, hiç geri çekilmedim, hiç korkmadım ya da saklanmadım. Şimdi yeni bir sayfa açma zamanı… Hep daha iyisi için mücadele etme, ülkemi, ailemi, ismimi Fenerbahçemi Gururla temsil etme zamanı!!! Beni çok seven, çok kızan, ailesinden bilen tüm taraftarlarımıza gönülden teşekkür ederim. Başkanımıza, yönetimimize, yanyana mücadele ettiğim tüm takım arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim. Çok sevdiğim bir söz var: ‘Nokta her zaman bir son değildir; bazen kendinden sonraki harfin büyük olacağını gösterir…’ Sizi çok sevdim, seviyorum… Kalın sağlıcakla…”

Böylece Kokoskov sonrasında Erdem Can da NBA’in yolunu tuttu. Daha önceden Bogdan Bogdanovic, Ekpe Udoh, Bojan Bogdanovic, Nicolo Melli, Brad Wanamaker, James Nunnally gibi isimler Fenerbahçe sonrasında NBA kariyerleri yaratmışlardı.

Djordjevic önderliğinde yeni sezon hazırlıklarına devam eden Fenerbahçe, 11-13 Eylül arasında Partizan, Monaco ve Unics Kazan’ın katılacağı “Istanball Cup” turnuvasına ev sahipliği yapacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar