Guardiola Ferguson’ı yakalayabilecek mi?

Manchester City, Inter’i 1-0 yenerek yıllardır arzuladığı UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna İstanbul’da ulaşmayı başardı. City, 24 yıl sonra sezonu üç kupayla kapatan ikinci İngiliz kulübü oldu. Manchester United, 1998-1999’da Şampiyonlar Ligi de dahil olmak üzere sezonu üç kupayla tamamlamıştı.

Manchester City’nin menajeri Pep Guardiola da Mircea Lucescu’yu geride bırakarak tarihin en fazla kupa kazanan ikinci teknik adamı oldu. Katalan teknik adam bu sezon kazanılan üç kupayla teknik direktörlük kariyerindeki kupa sayısını 35’e çıkardı. Mircea Lucescu ise kariyeri boyunca 34 kupa kazanmıştı. Guardiola; Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City ile geçen teknik direktörlük kariyerinde, üç LaLiga, üç Bundesliga, beş Premier Lig şampiyonluğu yaşadı. Üç kez İspanya Süper Kupası’nı kazanan 52 yaşındaki teknik adam, iki kez de Kral Kupası’nı havaya kaldırdı. İki Almanya Kupası şampiyonluğu bulunan Pep Guardiola Manchester City’le de, iki Community Shield, dört Lig Kupası ve iki Federasyon Kupası şampiyonluğu yaşadı. Başarılı teknik adam, üçer kez Şampiyonlar Ligi, UEFA Süper Kupa ve Kulüpler Dünya Kupası’nda mutlu sona erişti.

Pep Guardiola’nın kazandığı kupa sayısı olarak önünde Alex Ferguson bulunuyor. Manchester United’ın efsane menajeri, 13’ü Premier Lig, ikisi Şampiyonlar Ligi olmak üzere toplam 49 kupa sevinci yaşadı. Katalan teknik adamın İskoç menajeri geçmesi için başarılarını her sezon devam ettirmesi gerekiyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar