Forma sponsorluklarında Nike ve Adidas hakimiyeti

UEFA sıralamasında ilk 10 sırada yer alan liglerdeki kulüplerin forma ve malzeme sponsorlukları anlaşmaları dikkate alındığında Nike ve Adidas, pazarın yüzde 33’ünün sahibi.

İtalyan günlük ekonomi gazetesi Il Sore 24’ün yaptığı çalışmaya göre Nike 36, Adidas ise 24 kulübün sponsoru. Bu iki şirketi, 21 sponsorluk ile Puma, 19 sponsorluk ile Macron, 15 sponsorluk ile Kappa ve 10 sponsorluk ile de Joma takip ediyor.

10 Ligde yer alan kulüpler 33 farklı şirket/marka ile sponsorluk anlaşmasına sahip. Portföyünün toplamı 320 milyon avro olan Nike’in en yüksek meblağlı anlaşmaları Chelsea ile olan 70 ve Liverpool ile olan 35 milyon avro değerindeki sözleşmeler. Adidas ise Manchester United ile 89, Arsenal ile 71, Juventus ile de 51 milyon avroluk sözleşmelere sahip. Adidas’ın kulüplerle yaptığı sponsorlukların en değerlisiyse yıllık 120 milyon avro ve ek ödemeler içeren Real Madrid ile olan anlaşması. Bayern Münih’in yüzde 8,8’ine sahip olan Adidas’ın Alman ekibiyle yıllık 60 milyon avroluk bir anlaşması bulunuyor.

140 milyon avroluk portföyü bulunan Puma’nın ise Manchester City ile yıllık 77 milyon avro değerinde olan sponsorluk anlaşması ön plana çıkıyor. Borussia Dortmund’un yüzde 4,4 hissesine sahip olan Puma’nın sarı siyahlılarla yıllık 30 milyon avroluk bir sponsorluk anlaşması bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar