FIFA’dan menajerler için radikal kararlar

Futbolun bir numaralı yönetim organı FIFA, futbolcu/teknik direktör menajerlerinin çalışma düzenlerinde büyük değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

FIFA, menajerlerin geçen sene kulüplerden bir önceki yıla göre yüzde 24,3 artışla 622 milyon 800 bin dolar komisyon elde etmesinin ardından harekete geçti. Futbolun en önemli yönetim organının bugün komisyon tavanlarını ve yasal değişiklikleri açıklaması bekleniyor.

Yapılacak en önemli değişiklik, menajerlerin 200 bin doların üzerindeki transferlerde yüzde 3, bu meblağının altındaysa yüzde 5 komisyon ile sınırlandırılıacak olması. Yapılan tüm işlemlerin kamuoyuna açık olması, menajerlerin bir lisans sürecinden geçmesi, yeni menajerlerin bir sınava girmesi, yıllık bir ücret ödenmesi ve çıkar çatışması oluşturabilecek çoklu temsillerin yasaklanması da yapılacak değişiklikler arasında yer alıyor. Değişiklikler geçen ay Doha’da düzenlenen FIFA Konsey toplantısında onaylandı.

Gareth Bale’in de menajerliğini üstlenen ve dünyadaki en geniş futbolcu sözleşme portföyüne sahip olan ICM Stellar Sports’un başkanı Jonathan Barnett daha önce değişikliklere karşı yasal işlem yapmakla tehdit etmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar