FA Cup’ta para ödülüne küçük dokunuş

Futbolun en köklü organizasyonu olarak kabul edilen İngiltere Federasyon Kupası’nda (FA Cup) bu sene de sürprizler yaşanıyor. Aston Villa, sahasında önde olduğu maçta son iki dakikada yediği gollerle League Two ekiplerinden Stevenage’e 2-1 yenildi. Championship ekiplerinden Coventry City de bir başka League Two ekibi, Wrexham’a kaybederek üçüncü turda kupaya veda etti.

Bu sene FA Cup’ta her turda verilen para ödüllerinin miktarı arttırıldı. Bu sene finalde kazanan kulüp, toplan 3 milyon 900 bin sterlinlik para ödülünün sahibi olacak. Geçen sezon kupadaki bütün maçları kazanan takımın aldığı toplam para ödülü 3 milyon 412 bin sterlindi.

Yarı finale kadar 900 bin sterlin kazanan kulüpler finale yükselmeleri halinde 1, şampiyon olmaları halinde de 2 milyon sterlin para ödülünün sahibi olacak. Geçen sene finale çıkan kulüp 900 bin, şampiyon olan kulüpse 1 milyon 800 bin sterlin kazanıyordu. Bu sezon yarı finalde FA Cup’a veda eden takım 500 bin sterlinlik para ödülünün sahibi olacak. Finalde mağlup olan kulüpse 1 milyon sterlin kazanacak.

FA Cup’ta turlara göre para ödülü
Üçüncü tur – 105 bin sterlin
Dördüncü tur – 120 bin sterlin
Beşinci tur – 225 bin sterlin
Çeyrek final – 450 bin sterlin
Yarı final – 1 milyon sterlin
Final – 2 milyon sterlin

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar