ABD ve Meksika da Katar yolcusu

Orta ve Kuzey Amerika elemelerinde bu sabaha karşı oynanan maçlarla birlikte 2022 FIFA Dünya Kupası eleme grup maçları sona erdi. Kanada’nın ardından Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri de Katar’da düzenlenecek turnuvaya katılma hakkını elde etti.

Honduras’ı deplasmanda 1-0 yenen Meksika, Kanada ile aynı puanda averajla ikinci sırada yer aldı ve Katar biletini cebine koydu. ABD de Kosta Rika’ya 2-0 kaybetmesine karşın rakibini averajla geride bırakarak 2018 Dünya Kupası’na katılamamanın hayal kırıklığını üzerinden attı.

Elemelerdeki son dört maçını da kazanan Kosta Rika ise ilk üç takım arasına girememesine karşın, 13 ya da 14 Haziran’da Yeni Zelanda ile oynayacağı playoff karşılaşmasından galip ayrılırsa 2022 Dünya Kupası’nda mücadele edecek bir diğer CONCACAF takımı olacak.

Dünya Kupası’nın gediklilerinden biri olan Meksika, üst üste sekizinci kez turnuvaya katılma hakkını elde etti. ABD ise 2018 Dünya Kupası dışında 1990’dan bu yana düzenlenen bütün organizasyonlarda mücadele etmiş olacak. Meksika toplamda 17’ci, ABD ise 11’inci kez Dünya Kupası’nda yer alarak Katar’daki 32 ülke içerisinde en fazla katılım gösteren 14 takım arasında bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar