Avrupa Süper Ligi projesi yeniden gündemde

Geçen yıl nisan ayında ilk kez gündeme gelen ve UEFA ile ülke federasyonlarından büyük tepkiler çeken Avrupa Süper Ligi projesi yeniden gündemde. Projenin yeni CEO’su olarak atanan Bernd Reichart, ligin üç yıl içinde hayata geçeceğini açıkladı. Daha önce Alman medya şirketi RTL Deutschland’da çalışan Reichart, Avrupa Süper Lig’ini hayata geçirmeyi amaçlayan A22 Sports Management’ı yönetiyor.

Reichart, “Futbolun reforma ihtiyacı olduğu konusunda geniş bir fikir birliği var… Futbol şimdi tasarlandığı gibi devam edemez” sözleriyle Avrupa Süper Ligi projesinin gerekliliğini açıkladı. A22, UEFA’nın lig başlamadan ayrılan kulüpleri cezalandırıp cezalandırmayacağı konusunda Avrupa Adalet Divanı’nın kararını bekliyor. Bu kararın açıklanmasının ardından harekete geçileceği tahmin ediliyor.

Orijinal Avrupa Süper Ligi projesine yönelik en büyük eleştiri, takımların geçmiş performanslarına bakılmaksızın turnuvada yer almalarının garanti edilmesiydi. Reichart, “Sabit bir yerleştirme kavramı şu anda düşündüğümüz bir şey değil” açıklamasıyla ligde düşme ve yükselme sisteminin olacağına dikkat çekti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar