“Penaltı sorunu beden dilinde saklı”

Euro 2020’de bir ay süren muazzam mücadele geride kalan gün oynanan final maçıyla noktalandı. İtalya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İngiltere’yi penaltılarda geçerek kupayı kazanmayı başardı.

İngiltere her ne kadar henüz ikinci dakikada Luke Shaw imzalı golü bulmuş olsa da İtalya’nın geri dönüşü ve beraberlik sonrasında savunmada geçit vermemeleri maçı önce uzatmalara ardından penaltılara taşımıştı. Penaltılarda Rashford, Sancho ve Saka üçlüsünün art arda vuruşları kaçırmaları kupayı İtalya’ya getirdi.

Chelsea’nin kadın takımının teknik direktörü olan Emma Hayes, İtalya’nın penaltı atışlarındaki başarısını beden dilini doğru okumaya bağladı.

ITV’ye konuşan dört kupalı başarılı kadın antrenör, “Penaltılarda daima bir bilimden bahsetmek mümkündür ve ilk penaltı vuruşunu yapan takım daima avantajlıdır,” dedi ve ekledi: “Pickford ilk penaltı atışını kurtarmış olsa bile her şey İtalya lehine olmaya devam edebilirdi. Bence asıl fark oyuncuların beden dili farklılıklarında yaşandı. İtalyan oyuncuların penaltı vuruşlarındaki duruşlarını hatırlayın. Kimse tereddüt etmeden ve doğru açılarla topa gelerek vuruş yaptılar. Çok fazla beklemediler. Ayrıca Pickford’ın çizgide sürekli hareket etmesi karşısında kafaları karışmadı. Kararlarından vazgeçmediler. İngiliz oyuncular ise topa gelirken açı değiştirdiler, son vuruş öncesinde iyi bir momentum yakalamak yerine başka şeyler denediler. Ayrıca Donnarumma’nın çizgide bekleyip sadece oyuncunun geliş açısını okuması, yerinde durup pozisyonunu koruması maçı İtalya’ya getirdi.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar