Şampiyonlar Ligi’nde son sekiz belli oldu

Erkekler Hentbol Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalan takımlar belli oldu. Geçen sezonun Final Four’da yer alan dörtlüsü, THW Kiel, FC Barcelona, Telekom Vewszprem ve Paris Saint-Germain bir kere daha çeyrek finale kalmayı başardı.

Bu sezon çeyrek finalde ilginç hikayeler hentbolseverleri bekliyor. 2011-12 sezonundan bu yana ilk kez bir Danimarka kulübü çeyrek finalde mücadele edecek. Aalborg tarihindeki en büyük başarıyı elde ederek Şampiyonlar Ligi’nde son sekize kaldı. Son 10 yılda bir, son 20 senede ise üç kez Danimarka kulüpleri çeyrek finalde mücadele etti. Son 30 yılda, 1991-92 ve 2011-12 sezonlarında Danimarka kulüpleri Şampiyonlar Ligi’nde Final Four’da yer aldı. Aalborg, Alman ekibi Flensburg Handewitt’i elerse Danimarka erkekler hentbol tarihinde kulüpler düzeyinde son dönemdeki en büyük başarıyı elde edecek.

Tarihinde ilk kez çeyrek final gören bir diğer takım ise Meshkov Brest. Son beş yılda dört kere son 16 turuna kalmayı başaran Belarus şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’ndeki 11’inci katılımında son sekizi görmeyi başardı. Meshkov Brest’un çeyrek finalde bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde bütün maçlarını kazanan ve yenilmeyen tek takım olan Barcelona ile eşleşti. Belarus ekibi zoru başarmak için sahaya çıkacak.

Bu sezonun Şampiyonlar Ligi’ndeki en zor eşleşmelerinden biri THW Kiel ile Paris Saint-Germain arasında. Geçen sezonun şampiyonu Alman ekibiyle, yarı finalde Barcelona’ya elenerek bir kere daha Final Four’dan eli boş dönen PSG arasındaki çeyrek final mücadelesi sezonun en iyi eşleşmesi olarak değerlendirilebilir.

Çeyrek finalin son eşleşmesinde ise Final Four’ların bahtsız ekibi Telekom Veszprém ile HBC Nantes arasında. Fransız ekibi grup maçlarında çok başarılı bir performans göstermese de son 16 turunda Şampiyonlar Ligi’nin iddialı ekiplerinden Kielce’yi eleyerek sürprizlere imza atabileceğini gösterdi. Telekom Veszprém, Barcelona ve Flensburg Handewitt ile birlikte bu sezonun gruplardaki en iyi üç takımından biri.

Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final ilk maçları 12-13 Mayıs, rövanş karşılaşmaları ise 19-20 Mayıs tarihlerinde oynanacak. Çeyrek final eşleşmelerinin galipleri 12-13 Haziran’da Köln’deki Final Four’da şampiyonluk için mücadele edecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar