En genç lig Bundesliga

Dönüşen futbol standartları, artık kulüpleri yaş ortalamaları daha düşük kadrolar kurmaya ve fizik yönünden daha dinamik oyuncuları transfer etmeye yöneltiyor.

Geride kalan transfer sezonu da bu trendin devam ettiği bir dönem olarak kayıtlara geçti. Dünyaca ünlü transfer pazarı sitesi Transfermarkt’ın hazırladığı verilere göre, beş büyük Avrupa ligi içinde yapılan transferlerin yaş ortalamasının en düşük olduğu iki lig Bundesliga ile Ligue 1. Yetiştirici ligler olarak öne çıkan bu iki ligden Bundesliga’da transfer edilen oyuncuların yaş ortalaması 22.5 iken Ligue 1’de 22.76.

İstatistiklere kulüp bazında bakıldığında, ilk 10’da yer alan altı kulüp Bundesliga’dan. Listede başı çeken Borussia Dortmund, 19.4; ikinci sıradaki Stuttgart, 19.5; Leipzig, Augsburg ve Borussia Mönchengladbach, 20 yaş ortalamasıyla yer aldı. Listede Premier Lig’i temsil eden tek kulüp Liverpool’un transferleri 20, Serie A’dan ise Spezia’nın transferleri 20.4 yaş ortalamasına sahip. Ligue 1’i temsil eden tek kulüp 20.5 yaş ortalaması ile Angers.

Tecrübeye yönelen takımlar arasında Everton, Manchester United, Inter, PSG ve Sevilla gibi takımlar var. Bu alanda ilk sırayı alan Everton’un yaz dönemi transferlerinin yaş ortalaması 31.4 iken bir başka İngiliz kulübü Manchester United 30 yaş ortalaması ile ikinci sırada yer buldu. Yaş ortalaması yüksek transferler listesindeki tek Fransız kulübü olan PSG, 27.1 ortalamaya sahip.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar