Novak Djokovic tarihe geçti

Erkekler tenis dünyasında son 20 yıllık sürece damga vuran üç isimden biri olan Novak Djokovic, gerek kort dışı demeçleri ve aksiyonları gerek agresif oyun tarzıyla çoğu izleyici için eleştiri oklarını hedefi olmuş durumda.

“Tarihin En İyisi” tartışmalarında işe sadece tenis tarafından bakıldığında Djokovic, kuşkusuz ki eli en fazla dolu olan isimlerden biri. Zira Sırp raket, Majesteleri Roger Federer’in 310 hafta dünya bir numara olma rekorunu 311 hafta ile kırmayı başardı.

Eğer biraz daha detaylandırmak gerekirse Nole rekoru kırdığında 311 hafta yani 5,9 yıl/71,5 ay/52,248 saat/3,100,000 dakikadır dünya bir numarası unvanını taşıyordu.

Konuyla ilgili duygularını anlatan Djokovic, şu ifadeleri kullandı: “Bu muazzam bir onur… Tarihi bir başarının sahibi olmak elbette iyi hissettiriyor. Dünya bir numarası olarak korta çıktığınızda maçın seviyesi fark etmeksizin üzerinizde istemsiz bir baskı oluşuyor. Çünkü maç öncesinde kâğıt üzerinde daima siz önde oluyorsunuz. Turnuvalarda bu baskı bazen pahalıya mal oluyor, bazen ise tam tersi.”

“Tüm yılı bu şekilde bitirmek için çok istikrarlı olmak gerekiyor, kararlılık, fedakarlık… Bazen size çok zor gelebilecek olan şeylere evet demeniz ve yolunuza devam etmeniz gerekiyor.”

Novak Djokovic’in şimdiki hedefi ise en fazla Grand Slam kazanan oyuncu olmak. 18 defa Grand Slam kazanan Djokovic’in önündeki isimler 20’şer defa Grand Slam kazanan ve “Tarihin En İyisi” tartışmalarında kendisiyle kıyasıya bir yarış içerisinde olan Roger Federer ile Rafael Nadal.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar