FIFA’nın Dünya Kupası projesinin maliyeti 3 milyar avro

UEFA, FIFA’nın üzerinde çalıştığı Dünya Kupası’nın iki yılda bir düzenlemesi projesinin olabilecek sonuçları içeren bir araştırmanın sonuçlarını 55 üye federasyonun başkanlarıyla paylaştı.

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre, Londra merkezli danışmanlık şirketi “Oliver & Ohlbaum Associates”in yaptığı çalışma Dünya Kupası’nın iki yılda bir düzenlenmesinin dört yıl içerisinde yalnızca Avrupa futbolunun 3 milyar avro zarara uğrayacağını ortaya koyuyor.

FIFA’nın takvimi değiştirme projesi, Avrupa’da elemelerin ekim ayında yedi maçlık bir blokta veya Ekim ayında dört ve Mart ayında da üç maçlık iki blokta sıkılaştırılmasını içeriyor. Bu da, maç biletlerinden, yayın gelirlerinden ve sponsorluklardan elde edilen gelirleri etkileyecek. Söz konusu futbol takvimi altında bazı anlaşmalar yapılmış durumda. Bunların yeni takvime uyarlanması mali kayıplar anlamına geliyor.

Yapılan çalışma ayrıca hem futbolcular için zihinsel yorgunluğun hem de son aşamalara katılmaları halinde altı ay boyunca uluslararası bir fikstürden yoksun kalabilecek bazı ülkeler için rekabet eksikliğinin etkisine de değindi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar