“FIBA basketbolu çok daha sert”

Amerika Birleşik Devletleri Kolej Basketbol Ligi’nde Iona Gaels’i çalıştıran ve kariyeri boyunca hem NBA’de hem de Avrupa’da birçok kez kenarda yer alan tecrübeli çalıştırıcı Rick Pitino, FIBA basketbolunun NBA’e göre çok daha sert olduğunu öne sürdü.

Tokyo Olimpiyat Elemeleri için Kanada’da Yunanistan’ın başında olan çalıştırıcı, “FIBA basketbolu çok daha sert. Burada önemli olan, farklı olan şeyler kurallar veya saha ölçüleri değil; antrenörlerin ve oyuncuların maça bakışı çok daha farklı. Bu bir savaş” dedi.

Iona ile birlikte Yunanistan’a gelen ve Panathinaikos, Lavrio gibi takımlara karşı hazırlık maçına çıkan Pitino, “Mesela bugün oynadığımız hazırlık maçını kaybettik. Ancak bu bizim için bir sorun değil. Çünkü 18-19-20 yaşındaki oyuncularımın ne kadar sert oynamaları gerektiğini gördüm. 10 sayıyla kaybettik ancak çok fazla şey öğrendik, kazandık” ifadelerini kullandı.

Pitino’nun ekibi bugün Lavrio ile mücadele ettikten sonra baş antrenörün eski takımı olan Panathinaikos ile bir hazırlık maçına çıkıp Yunanistan yolculuğunu noktalayacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar