Antetokounmpo hayallerine ulaştı

Ve NBA’de sezonun şampiyonu Milwaukee Bucks oldu! Doğu Konferansı ekibi Bucks, Phoenix Suns karşısında oynadığı NBA Finali’nde bu sabaha karşı çıktığı altıncı maçı kazandı ve seride durumu 4-2’ye getirip 1971’den sonra ilk kez NBA şampiyonu olmayı başardı.

Mike Budenholzer2ın ekibinde Giannis Antetokounmpo maçı 50 sayı, 14 ribuand ve iki asistle noktalarken Suns cephesinde Chris Paul ile Devin Booker’ın çabası yeterli olmadı.

İlk iki maçı kaybettikten sonra serideki diğer tüm maçları kazanan Bucks’ın süper yıldızı Giannis Antetokounmpo, 2013 NBA Draftı’nda ilk 10 sıranın ardından seçilmişti. Draft edildikten sonra Yunan yıldız, “Belki 15 veya 20 yıl gerekecek ama umuyorum ki adım bir gün Oscar Robertson ve Kareem Abdul-Jabbar’ın yanına yazılacak” demişti.

Antetokounmpo, 80 bin kişinin desteği önünde, Yunanistan’ın çok küçük bir bölgesinden gelen biri olarak 50 yıl önce Robertson ile Abdul-Jabbar ne yaptıysa onu yaptı: Bucks’a NBA zaferini getirmek.

Play-off’lar öncesinde, “Bu yıl ne olacağını bilmiyorum. Geçen yıl herkes bizi favori gösteriyordu ancak geçen yıl çuvalladığımızı hepiniz biliyorsunuz. Sana yalan söylemeyeceğim. Bu yıl da aynısı olabilir. Kim bilir? Sonuçlar zaten her şeyi açıklayacak bu nedenle ne çok yüksek beklentilerim var ne de düşük” demecini vermişti.

Giannis özellikle takımının Nets karşısında konferans yarı final maçında sergilediği performansla eleştiri almıştı, ta ki altıncı maça dek. Nets’in önce 2-0 ve ardından 3-2 üstünlükleri yakaladığı seride Antetokounmpo altıncı maçla birlikte yakaladığı enerji sayesinde iki maçı takımına getirdi ve Nets’in yıldızlarla dolu kadrosunun elenmesini sağladı.

Atlanta Hawks karşısında oynadığı ilk maçın ardından yaşadığı sakatlık nedeniyle konferans finallerini tamamen kaçırdı ve Phoenix Suns karşısında da ilk iki NBA Final maçında oynayamadı. Ancak üçüncü maçta döndü. Vitesi hiç olmadığı kadar yükseğe taktı. Şampiyonluğu getirecek olan maçta 50 sayı atıp tarihe geçti ve dördüncü maç sonrasında basın toplantısında verdiği şu demeçle akıllara kazındı: “İnsanlar maçlarda sergilediğim performanslara veya yaptığım bloklara, smaçlara çok ilgi gösteriyorlar. Ancak sana şunu söyleyeceğim. Geçmiş hakkında konuştuğunda bu senin egondur. Geleceğe dair konuşursan bu senin kibrindir. Ben ikisine de aldırmıyorum. Umursadığım tek şey şu an neler olduğu. Devam etmeliyim. Her gün parkeye çıkıp elimden gelenin fazlasını yapmalıyım. Takımımı iyi yapan kişi ben olmalıyım.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar