IOC’den sporculara destek

Olimpiyatlar’daki mücadele baskısı ve Tokyo’nun muazzam sıcaklık dereceleri bir süredir sporcuların mental ve fiziksel sağlıklarını ciddi bir şekilde etkiliyor.

Öyle ki birçok sporcu yarışlara hazırlanırken diyetlerini sıcaklığa göre birçok kez değiştirirlerken Simone Biles’ın mental sağlığından kaynaklanan nedenlerle yarışmalardan çekilmesi dikkatleri toplamıştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin mental destek koçu Kirsty Coventry, konuya dair şu demeçleri verdi: “Şu anda Olimpiyat Köyü’nde 24 saat boyunca yardıma hazır olan ve 70 dilde hizmet verebilen bir yardım hattımız, bir “destekçi” birimimiz ve altı seanstan oluşan ücretsiz danışma grubumuz bulunuyor. Ancak biliyoruz ki, hem bireysel hem de grup olarak her zaman daha fazlasını ve daha iyisini yapabiliriz. Komisyon olarak bir süredir bunun üzerinde çalışıyoruz ve sporculara %100 desteği vermeye devam edeceğiz.”

Mental sağlığın korunması için yapılan bu çalışmaların yanında 35 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklıkları karşısında sporcuların şikayetleri sürüyor. Öyle ki Daniil Medvedev, geride kalan gün çıktığı tenis maçı sonrasında, “kortta sıcaklıktan dolayı ölebilirdim” derken İspanyol Paula Badosa, sıcaklık kaynaklı yaşadığı bunaltı ve yüksek ateş nedeniyle çeyrek final maçından çekilmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar