Güney Afrika’nın Tokyo’da Covid-19 ile imtihanı

Tokyo 2020’de erkekler futbolda mücadele edecek Güney Afrika’da Covid-19 kargaşası yaşanıyor.

Takımın iki oyuncusu ve bir video analistinin Olimpiyat Köyü’nde yapılan koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından takımın geri kalan 20 futbolcusu yakın temaslı olarak nitelendirildi. Bunun sonucunda da oyuncular odalarında izole oldular. Perşembe günü açılışa karşılaşmasında Japonya ile oynayacak Güney Afrika’da futbolcular son iki antrenmanı kaçırdı.

Takımın teknik direktörü David Notoane ise sıcak ve nemli Tokyo’ya alışmak için zaman eksikliğinin oyuncularını riske atabileceğinden korkuyor. Notoane, Geçen ay Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kalp krizi geçirdikten sonra hayata döndürülmeden önce yığılan Danimarkalı orta saha oyuncusu Eriksen örneğine dikkat çekerek, “Buraya geldiğimizden beri oyuncular uzun süre hareketsiz kaldığı için böyle bir şey yaşamamamız için sadece umabilir ve dua edebiliriz” açıklamasını yaptı.

Covid-19 testi pozitif çıkmış kişilerle yakın temaslı olarak belirlenen sporcular, odalarında kalmak ve özel ulaşım araçlarını kullanmak da dahil olmak üzere antrenmanlarına izin verilebilmesi için katı kurallara uymak durumunda. Futbolcular, perşembe günü maçtan 6 saat önce yapılan testin negatif çıkması durumunda Japonya karşısında forma giyebilecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar