Spartak Moskova ve stadyumu satıldı

Rus futbolunun önde gelen kulüplerinden Spartak Moskova, petrol şirketi Lukoil tarafından satın alındı. Lukoil, kulübün yanı sırada Spartak’ın maçlarını oynadığı Otkrytie Bank Arena’yı da satın aldığını açıkladı.

Spartak Moskova, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ardından finansal sorunlar yaşayan kulüplerden biriydi. Kırmızı beyazlıların 20 yılı aşkın süredir ana sponsoru olan Lukoil’in kulübü satın almasının ardından Spartak Moskova’nın eski sahibi ve başkanı Leonid Fedun’un bütün görevlerinden ayrılacağı da belirtildi. 2004 yılında Spartak Moskova’nın ciddi mali sıkıntılar yaşadığı bir dönemde kulübü satın alan Fedun, haziran ayında Luokil başkan yardımcılığından istifa etmişti.

Kulübün yeni sahibinin Spartak Moskova’yla ilgili planları da belli oldu. Lukoil, spor endüstrisinde deneyime sahip profesyonellerin katılımıyla daha şeffaf ve ortak bir karar alma mekanizması oluşturmak için kulüp yönetim sistemini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi stratejik girişimi hayata geçirmeyi planladığı ifade ediliyor.

Şirket, kulüp altyapısının aktif gelişimine de devam etmeyi planlıyor. Lukoil, ayrıca Moskova’nın kuzeyinde yer alan Tushino’da sporcular ve taraftarlar için bir spor salonu ve bir otel inşasında yatırımcı olarak faaliyet gösterecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar