İngilizler çok harcadı!

Futbol ekonomisinin Avrupa’daki en güçlü ülkesi olan İngiltere, bu sezonun yaz transferinde de en büyük beş lig içerisinde en yüksek harcamayı gerçekleştirdi.

Bu yaz transfere net 1,1 milyar pound harcayan Premier Lig kulüplerinin bu harcaması, geçen yaza göre %11 oranında düşme eğiliminde seyrederken 2019 yazına göre ise %9 oranında düştü. Premier Lig, kendisine en yakın rakibi olan Serie A’nın yaptığı harcamanın iki katından fazla harcarken diğer liglerle arasındaki makas daha geniş halde. Bundesliga’da bu sezonun net transfer harcaması 360 milyon pound, Ligue 1’de 325 milyon pound ve La Liga’da 250 milyon pound dolaylarında oldu.

Bu sezonki transfer dönemine ait başka bir ilgi çekici detay ise, tüm transfer piyasasında 20 milyon pound değerinden yüksek olarak gerçekleşen toplam 27 transferin 18’inde Premier Lig kulüplerinin imzasının bulunması. En pahalı üç transfer Premier Lig kulüplerine aitken ilk 12’de yer alan 9 transfer de Premier Lig takımları tarafından yapıldı.

Ligde yaz transfer sezonunu kârla kapatan altı kulüpten Chelsea, ilk sırayı 38 milyon pound net kârla aldı. 18,8 milyon pound kâr ile Southampton ikinci, Aston Villa 17 milyon pound ile ilk üçte yer almayı başardı. Hanesine en çok zarar yazan kulüp, 106,3 milyon pound ile Arsenal olurken Londra ekibini 96,8 milyon pound ile Manchester United, 75,6 milyon pound ile Manchester City takip etti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar