Tokyo’da yeni skandal

Yarın yapılacak açılış seramonisi ile resmi olarak başlayacak Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda skandalların ardı arkası kesilmiyor.

Gösteri direktörü olan Kentaro Kobayashi, 1998’de yaptığı bir komedi şovunda İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi soykırımıyla alakalı yaptığı şakaların ortaya çıkışı sonucu görevinden alındı. Tokyo organizasyonunun başında yer alan Seiko Hashimoto videoda yer alan içerikle alakalı olarak “acı tarihsel gerçeklerin alaya aldığını” belirtti. Kobayashi görevden alınışı sonucu yaptığı açıklamada “Eğlence, insanları rahatsız hissettirmemeli. O zamanlar tercih ettiğim aptalca kelimelerin yanlış olduğunu anladım ve pişmanım” sözlerini kullandı.

Kobayashi’nin görevden alınışı, Tokyo 2020’nin skandallar halkasına eklenen en son olay oldu. Hafta başında seremoninin yaratıcı ekibinde olan bir bestecinin okulda engelli çocukları dövdüğün ortaya çıkmıştı. Mart ayında kreatif şef Hiroshi Sasaki, Japon komedyen Naomi Watanabe’nin kilolarına dair yaptığı “Olympig” kelime şakasından sonra görevinden ayrılmıştı. Son olarak Şubat’ta Hashimoto’dan önce görevde bulunan Yoshiro Mori, kadınlar hakkında yaptığı “uygunsuz” sözler sonucu komite başkanlığından istifa etmişti. Mori kadınların çok fazla konuştuğunu ve birçok kadın yönetim kurulu üyesiyle yaptığı toplantıların “çok zaman alacağını” söylemişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar