FIFA Danimarka’nın talebini reddetti

Danimarka Futbol Federasyonu (DBU), FIFA’nın Danimarka’nın 2022 Dünya Kupası’nda üzerlerinde “herkes için insan hakları” yazan formalarla antrenman yapma talebini reddettiğini açıkladı.

DBU geçen sene, mili takımın iki antrenman malzemeleri sponsorunun Katar’ı eleştiren mesajlar için malzemelerin üzerinde yer açacağını belirtmişti. Federasyon ayrıca, Dünya Kupası ev sahiplerinin etkinliklerini tanıtan ticari faaliyetlerden kaçınmak için ülkeye yapılan gezilerin sayısını en aza indireceğini ifade etmişti.

DBU CEO’su Jakob Jensen, taleplerinin FIFA tarafından teknik nedenlerle reddedildiğini açıkladı. Jensen, “’Herkes için insan hakları’ mesajının evrensel olduğuna ve siyasi bir çağrı olmadığına, herkesin destekleyebileceği bir şey olduğuna inanıyoruz” ifadesinde bulundu. FIFA ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. FIFA’nın kuralları arasında herhangi bir takım ekipmanının herhangi bir siyasi, dini veya kişisel slogan, ifade veya resim içermemesini yer alıyor.

Katar, Dünya Kupası sürecinde göçmen işçilerin kötü koşullarda çalıştırıldığı ve onlara kötü davranıldığı iddiasıyla sıkça eleştirilmişti.

Danimarkalı forma üreticisi Hummel, eylül ayında Danimarka’nın Dünya Kupası formalarındaki ayrıntılarını azalttığını ve Katar’ın turnuva öncesindeki insan hakları rekorunu protesto etmek için siyah bir forma çıkardığını açıklamıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar