Fenerbahçe’nin yeni transferleri

Süper Lig’in başlangıcının üzerinden üç hafta geçmişken takımlar kadrolarına takviye yapmaya devam ediyorlar. Son günlerin en hareketli takımı olan Fenerbahçe, yaptığı son üç transferle dikkatleri üzerine çekti.

Geçtiğimiz sezonu MLS ekiplerinden Los Angeles’ta noktalayan hücum oyuncusu Diego Rossi‘nin dışında Alman ayaklar Mergim Berisha ile Max Meyer, Sarı-Lacivertliler’in yeni transferleri oldular.

ROSSİ – İSABETLİ
1998 doğumlu sağ ayaklı Rossi geride kalan sezon çıktığı 20 maçta altı gol attı ve bir asist yaptı. Maç başına 3.2 şut çeken Uruguaylı hücum oyuncusu yaptığı 3.7 driplingde %75 başarılı pas, şut ve aksiyon yapma başarısını gösterirken 494 pasında %82’lik isabet yüzdesini yakaladı.

29 Ağustos’ta takımıyla son maçına çıkan Latin Amerikalı oyuncu toplamda 112 kez top kaybı yaptı ve 23 defa da top çalmayı başardı.

Ceza sahası içindeki 38 aksiyonunda 20 defa kaleyi bulurken ceza sahasına tam karşıdan bakan cepheden çektiği 18 şutta yalnızca iki defa kaleyi bulabildi. Zayıf ayağını çok iyi kullanabilen Rossi, driplingleri ile son dokunuşularını ceza sahası içinde iyi kombinleyebilen bir oyuncu. Sevilla’nın 23 yaşındaki İspanyol oyuncusu Oscar Rodriguez ile bir hayli benzerlik gösteren Rossi aynı zamanda Celtic’ten Kyogo Furuhashi ve Real Sociedad’tan Mikel Oiarzabal ile de oyun benzerliği gösteriyor.

MEYER – ESKİ WONDERKİD!
Orta sahanın birçok bölgesinde görev alabilen Maximilian Meyer ise kariyerindeki 62 gol-29 asistlik karneye karşın işin istatistik kağıtlarına yansımayan kısmında fark yaratabiliyor. Her ne kadar 2015-2016 sezonundaki “yeni wonderkid” lakabından artık eser kalmamı olsa da 1995 doğumlu 1,73’lük oyuncu iki ayağını etkili bir biçimde kullanabilmesi ve orta sahadaki kontrollü oyunuyla takımının her iki taraftaki etkisine artı yazabiliyor ve şık hücumlara imzasını atabiliyor.

Oyun tarzı olaran Alexandru Cicaldu ile kıyaslanabilecen Meyer’i Karlsuher’den Marvin Wanitzek ile benzetmek de mümkün. Ayrıca yine Fenerbahçe forması giyen Mert Hakan Yandaş ve İrfan Can Kahveci de Alman oyuncunun yapabildiği şeylerin bir kısmını yapabiliyor ancak günün sonunda Meyer, tüm özellikleri bir potada eritebilmesiyle daha fazla öne çıkıyor.

BERISHA – 1 SEZON, 22 GOL, 11 ASİST
Sırp asıllı Alman vatandaşı Mërgim Berisha ise bu transferler arasındaki en dikkat çekici oyuncu olarak göze çarpıyor. 23 yaşındaki sağ ayaklı forvet, kariyerinde kaydettiği 70 golün yanı sıra RB Salzburg sisteminde yetişmenin getirdiği fundamental becerilere de sahip.

Önümüzdeki dört yıl boyunca Sarı-Lacivertli formayı giymesi beklenen Berisha geride kalan sezonu 22 gol ve 11 assistle noktalarken 893 pasta %72 başarı oranı yakaladı ancak kaybettiği 297 topla eksi hanesinde biraz dikkat çekti.

Ölümcül bitirişlere sahip olan Berisha’nın kontra ataktaki etkinliğinin yanı sıra driplingleri de dikkat çekiyor. Partizan’ın genç oyuncusu Lazar Pavlovic dışında Cauly, Bibras Natcho ve Lavro Majer de Berisha ile benzerlik gösteren oyuncular arasında yer alıyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar