Fas’ta futbolunda şiddet olayları

Fas polisi, Raja Casablanca-Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR) ve Mouloudia-Wydad arasındaki lig maçları sırasında ve sonrasında çıkan şiddet olaylarının ardından 80’den fazla taraftarını tutukladı.

Fas basınında polis kaynaklarına dayanılarak verilen haberlere göre polis, Kazablanka’da çarşamba gecesi 31’i reşit olmayan 45 kişiyi şiddet eylemleri işledikleri ve kamu malına maddi zarar verdiği şüphesiyle tutukladı. Olaylarda atılan taşların isabet etmesi sonucunda dört polis memurunun yaralanırken, iki otomobil de hasar gördü.

Ülkenin batısında yer alan Oujda kentinde, çarşamba akşamı Mouloudia ile Wydad arasındaki oynanan maçta da şiddet, hırsızlık veya bıçak bulundurmak nedeniyle 39 taraftar tutuklandı. Çatışmalarda 69 polis memuru hafif yaralanırken bir gardiyan da hastaneye kaldırıldı.

Mart ayında başkent Rabat ve Agadir şehirlerinde meydana gelen ve sekiz taraftarın dört aydan bir yıla kadar hapis cezası almasına neden olan şiddet olaylarının ardından Fas’ta futbol maçlarında ilk kez olaylar yaşandı.

Fas futbolunda son yıllarda sık sık Kazablanka’nın şehrinin takımları, Wydad ve Raja ultraslarının yer aldığı şiddet olayları şahit olunuyor. 2016 yılının başlarında iki taraftar öldükten sonra, yetkililer ultras gruplarını feshederken stadyumlarda sloganlarını ve pankart asılmasını yasakladı. Söz konusu kurallar 2018’de gevşetildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar