Eberl etkisi

Borussia Mönchengladbach’ta geçen hafta beklenmeyen bir gelişme yaşanmış ve Sportif Direktör Max Eberl, dinlenmeye ihtiyacı olduğunu belirterek kişisel nedenlerle görevinden ayrılmıştı.

1999’da futbolcu olarak başladığı Borussia Mönchengladbach’ın kariyerine emekli olduktan sonra altyapıda devam eden Eberl, son 13 yıldır da sportif direktör olarak görev yapıyordu. Yaptığı isabetli teknik direktör seçimleriyle takdir toplayan Eberl, genç ve yetenekli futbolcuları kulübe kazandırıyordu. Borussia Mönchengladbach forması altında performanslarını arttıran futbolcular, önemli transferlere imza atıyordu.

Eberl döneminde geçen 13 sezonda transfere toplam 275 milyon 950 bin avro harcayan Mönchengladbach, buna karşılık 220 milyon 770 bin avro transfer geliri elde etti. Kulübün 2008-09 sezonundan bu yana yaptığı net transfer harcaması 55 milyon 180 bin avro oldu. 2016-17 sezonunda elde ettiği 43 milyon 100 bin avro Borussia Mönchengladbach’ın son 13 sezondaki en yüksek transfer geliri olurken, 2015-16 sezonundaki 37 milyon 500 bin avro ise bu dönemdeki en yüksek transfer harcamasıydı.

Marco Reus, Matthias Ginter, Marcus Thuram, Granit Xhaka ve Jannik Vestergaard, Max Eberl döneminde takıma katılan önemli isimlerden sadece birkaçı. Eberl döneminde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de mücadele eden, Bundesliga’da üst sıralarda yer alan Borussia Mönchengladbach için bu başarılı dönemin sona erip ermediğini önümüzdeki günler gösterecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar