CFG Bahia sürecini tamamladı

Ağustos ayı başında başlayan City Football Group’un (CFG) Brezilya Serie A kulüplerinden Bahia’yı satın alma süreci tamamlandı. Geçen haftanın sonunda tamamlanan sürecin ardından CFG, 198 milyon 700 bin dolar karşılığında kulübün yüzde 90’ının sahibi oldu. Kulübün yüzde 10’unuysa mevcut yönetimine bırakıldı. Kulübün futbol ve diğer operasyonları paylaşıldı.

Ferran Soriano, sahip olunan potansiyelin olağanüstü olduğuna dikkat çekerek Brezilya’nın dünyadaki en büyük yetenek kaynağı olduğunu ifade etti. CFG’un CEO’su bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine dikkat çekerken, kulübün tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için ortaklar olarak bir yolculuğa başladıklarını da belirtti.

Geçen sezon Serie B’de üçüncü sırada yer alarak Serie A’ya yükselen Bahia’da kulüp başkanı Guilherme Bellintani görevde kalacak. Brezilya kulübüyle ilgili projeye uzun vadeli olarak bakan CFG; Premier Lig’de Manchester City, MLS’de New York City FC, A-League’de Melbourne City, J-League’de Yokohama Marinos, La Liga’da Girona, Uruguay’da Montevideo City Torque, Çin’de Sichuan Jiuniu, Hindistan’da Mumbai City, Ligue 1’de Troyes, Belçika’da Lommel ve Serie B’de de Palermo kulüplerinin sahibi ya da hissedarı. Manchester City’nin yüzde 100’üne sahip olan CFG’nin Yokohama Marinos’ta yüzde 20 hissesi bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar