Carro, Bundesliga’nın geleceği için endişeli

Bayer Leverkusen’in CEO’su Fernando Carro, Bundesliga ile Premier Lig yayın gelirleri arasındaki makasın bir şekilde kapatılamaması halinde Bundesliga’nın, Premier Lig için bir “yetiştirici lig” haline gelmesine dair endişeli.

The Guardian gazetesine konuşan Carro, İngiliz kulüplerinin harcama gücünden ciddi şekilde etkilendiklerini belirtirken Alman takımlarının her sezon önemli oyuncularını satmak zorunda kalma konusunda korkularının olduğunu aktardı.

Carro, “Bu yaz bir oyuncu almaya çalıştık fakat sonunda Premier Lig’e yükselen bir taraf bizden daha fazla bonservis ve maaş önerdi ki biz bu konuda Almanya’nın ilk dördünde yer alıyoruz. Premier Lig, herhangi bir ülkeden çok daha fazla kaynak ve paraya sahip. Bu bizim için iyi değil, hem de hiç. Yayın haklarından elde edilen gelirleri artırmak zor bir iş, bu yüzden gelirleri elde etmede en önemli yol Avrupa kupalarındaki sportif başarılar. Bunun haricinde geriye kalan tek yol ise transfer gelirleri. Günün sonunda, transferler ile gelir elde edebilirsin. İngilizler bonservisi öder, sen de parayı alırsın fakat sonrasında bütün lig sadece Premier Lig’e oyuncu sunan bir lig olur. Ligimizi, dış ülkelere diğerleri kadar iyi pazarlayamıyoruz. İspanya, dış ülkelerden 860 milyon Euro gelir elde edebilirken, biz sadece 200 milyon Euro civarında bir gelire sahibiz” şeklinde konuştu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar