Camp Nou’a 1.5 milyar avroluk yatırım

Barcelona’nın “Espai Barça” projesi kapsamında yer alan Spotify Camp Nou Stadyumu’nun yenileme çalışmalarının 1 milyar 500 milyon avroyu bulması bekleniyor.

Bloomberg’ün haberine göre, Katalan kulübü özel borç yatırımcılarından fon toplayarak bu yenileme çalışmasını finanse etmek istiyor. Barcelona, ABD merkezli yatırım bankaları Goldman Sachs Group ve JPMorgan Chase bu satış için görevlendirildi. Barcelona, bu ayın başında Limak ile haziran ayında başlayacak stadın inşasının üstlenilmesi için anlaşma imzalamıştı. Kulüp başkanı Joan Laporta, Limak’ın kulübün belirlediği zaman hedeflerini gerçekleştirmeyi taahhüt eden tek teklif veren şirket olduğunu söylemişti. Barcelona’nın deplasmanda geçireceği sezonda mahrum olacağı gelir kaybı 93 milyon avroyu bulacak.

Kroll Bond Rating Agency’nin çalışmasına göre, finansman planı 2032, 2045 ve 2052’de vadesi dolan üç ana tahvil dilimini (her biri yaklaşık 530 milyon avro) içeriyor. Laporta, mevcut bir finansman yapısı ve Limak’ın çalışmaları ile Barcelona’nın sonunda çok daha fazla gelir elde etme kapasitesine sahip dünya standartlarında bir stadyuma sahip olacağına dikkat çekmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar