İstenmeyen adam Bertomeu!

Euroleague’de 2021 Nisan ayından beri süregelen Jordi Bertomeu problemi, dün yapılan oylamayla birlikte bir sonuca vardı. A lisansına sahip olan 11 takımın katıldığı oylamada altı takım, Jordi Bertomeu’nun görevinden ayrılması gerektiğini belirtirken beş takım, İspanyol basketbol adamının görevine devam etmesi fikrini destekledi.

Panathinaikos, Olympiacos, Zalgiris Kaunas, Armani Milano, Maccabi Tel Aviv ve CSKA Moskova’nın oylarına karşılık Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes, Barcelona, Real Madrid ve Baskonia’nın oyları çıktı. Hatırlanacağı üzere Nisan ayında Panathinaikos, Olympiacos, Zalgiris Kaunas, Armani Milano, Maccabi Tel Aviv ve CSKA Moskova’nın dışında Anadolu Efes, Atina’da gerçekleştirilen yedili özel toplantıya katılmış ve o toplantıda Bertomeu’nun görevinden alınması gerektiği konuşulmuştu.

Bu toplantının basına sızmasının ardından Fenerbahçe Beko ve İspanyol kulüpleri rakiplerine tepki göstermişti. Eylül ve Ekim ayında Barcelona’da yapılan dört yüz yüze görüşmenin ardından 2 Kasım, oylama tarihi olarak belirlenmişti. Bayern Münih ve ASVEL yeni A lisansı sahibi takımlar olarak oy kullanamamış olsalar da haberlere göre eğer iki takımın oyları sayılacak oysaydı Bayern’in oyu Bertomeu’nun gitmesi ve ASVEL’in oyu İspanyol iş adamının kalması yönünde olacaktı.

Haziran ayı sonrasında görevini bırakacak olan Jordi Bertomeu’nun yerine Bayern Münih’in genel menajeri Marko Pesic ve Zalgiris’in genel menajeri Paulius Moteijunas aday gösterilirken konuya dair henüz net bir karar alınmadı. Euroleague’in yeni CEO’sunun fikirleri doğrultusunda ligin FIBA ile birleşip ortak bir lig yaratacağı ihtimaller arasında yer alırken NBA ile FIBA arasındaki ortaklığın bu yeni lige etki etmesinin beklendiği belirtildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar