Avrupa Süper Ligi için ne dediler?

Dün akşam katılımcı 12 takımın ortak bildirisiyle açıklanan Avrupa Süper Ligi projesinin yankıları sürmeye devam ediyor. Konuyla alakalı birçok taraftar grubu, takım ve muhabir görüş bildirdi.

The Independent’tan gazeteci Melissa Reddy; “Oyunculara görüşleri sorulmadı ve buraya katılmak konusunda isteksizler. Artık gündemde olacak oyuncu menajerlerinin görüşleri ve ligle alakalı saha çalışmalarında sorulan sorulara verilen cevaplar değerlendirilmeye alınmadı. Kulüp çalışanları bundan hoşlanmıyor. Taraftarların büyük bir bölümü bunu istemiyor. Söz kulüp sahiplerinde.”

Manchester United Taraftarları Fonu başkan yardımcısı Ian Stirling, BBC’nin Manchester radyosuna şunları söyledi; “1958’de Avrupa’da oynamak için bir takım öldü ve tarihimiz Manchester hakkında hiçbir şey bilmeyen takım sahipleri tarafından para için çöpe atılıyor.”

Liverpool’un önde gelen taraftar derneklerinden olan Spirit of Shankly karara ilişkin; “Bizler dehşete düşmüş durumda olup bu kararın tamamen karşısındayız. FSG (Liverpool’un ABD’li sahipleri) taraftarları acımasız ve açgözlü para tutkuları yüzünden hiçe saydı. Futbol bizimdir, onların değil. Bizim futbol takımımız bize aittir, onlara değil.”

İşin oyuncular açısından tepki veren ilk isimlerden biri PSG’nin orta sahası Ander Herrera oldu, Instagram hesabından paylaştığı hikayesinde; “Ben taraftarların futbolu, kalbimdeki kulübü en iyilere karşı oynamayı görme hayali olan popüler futbola aşık oldum. Avrupa Süper Ligi ile sıradan taraftarı, küçük kulüplerin büyük kulüplerle rekabet edebilme hayalini öldürüyoruz. Futbolu öldürüyoruz. Avrupa Süper Ligi’ne hayır!”

Wolverhampton’ın Portekizli ismi Daniel Podence, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi; “Top, şarkı, hayal. Zidane’ın volesi, Kaka’nın solo golü. Atina’da Liverpool. Barcelona’da Olé, Cris ve Seedorf. Parayla satın alınamayacak bazı şeyler vardır.”

Manchester United’ın yıldızı Bruno Fernandes ise bu konuyla alakalı ilk kez konuşan Avrupa Süper Lig oyuncusu olurken vatandaşı Podence’nin paylaşımını hikayesine taşıyarak “Hayaller satın alınamaz.” yorumunu yaptı.

Teknik direktörler düzeyinde konuşan ilk isimlerden biri Southampton’ın teknik direktörü Ralph Hassenhütl oldu. Hassenhütl; “Bu benim için tamamıyla kabul edilemez bir durum. Hiç kimse bunu istemiyor. Taraftarlar buna karşı.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar