Arteta geleneği bozmadı

İngiltere Premier Lig’de 28. lig maçına 38 puanla giren Arsenal, ilk beş savaşı verdiği rakiplerinden biri olan Tottenham’ı ağırladı.

Maça 45 puanla gelen Tottenham, Erik Lamela’nın harikulade rabonasıyla perdeyi açsa da Arsenal, önce 44. dakikada Martin Odegaard ile skoru eşitledi ve ardından 64’te Alexandre Lacazette ile penaltıdan skor üreterek maçtan galibiyetle ayrılmayı başardı.

Arsenal’in teknik direktörü Mikel Arteta, böylece kendi sahasında Tottenham’a karşı teknik direktörlük yaptığı ilk maçı kazanmayı başardı. Arteta öncesinde Arsene Wenger ile Unai Emery de bu başarıya imza atmışlardı.

Tottenham Hotspur cephesinde dikkat çeken istatistik ise kuşkusuz olumsuz tarafa aitti. Jose Mourinho’nun Tottenham’ı, Arsenal mağlubiyetiyle birlikte bu sezon ligdeki dokuzuncu mağlubiyetini tatmış oldu. Bu rakam, Portekizli teknik direktörün bir lig sezonunda aldığı en fazla mağlubiyet sayısını egale etti. Zira Jose, 2015-2016 sezonunu Chelsea’deyken dokuz mağlubiyetle tamamlamıştı. Eğer Tottenham, geriye kalan 10 lig maçında bir yenilgi daha alırsa bu sezon Mourinho’nun kariyerine “en fazla mağlubiyet aldığı lig sezonu” olarak geçecek.

Maç sonrasında Arsenal, 41 puanla 10. sırada kalırken Tottenham, 45 puanla yedinci sırada yer aldı. Dokuzuncu Aston Villa 41, sekizinci Liverpool 43, altıncı Everton 46 ve beşinci West Ham 48 puanla ilk beş savaşında dikkat çeken ekipler.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar