Analiz | Miguel Crespo

Transfer döneminde yaz aylarının bitmesinin ardından hareketliliğini arttıran Fenerbahçe, son yaptığı eklemeyle birlikte orta sahasını güçlendirdi.Geride kalan son iki sezonu Estoril formasıyla Portekiz’de geçiren Miguel Crespo, Sarı-Lacivertli ekiple anlaştı.

Portekiz asıllı Fransız Miguel Crespo, ailesinin ticari amaçlı Portekiz’den Fransa’ya yaptığı göç sonrasında Lyon’da doğdu. 1996 doğumlu Crespo, futbola ise doğduktan birkaç yıl sonra gittiği Portekiz’de başladı. 2005 yılında Escola Luciano ile futbola başlayan Crespo, 19 yaşına kadar alt yaş kategorilerinde oynadıktan sonra A takım seviyelerine yükseldi. Neves, Merelinense, Braga ve Estoril sonrasında 1,85’lik oyuncunun yolu İstanbul’da Fenerbahçe ile kesişti.

2017 Braga’dan itibaren çıktığı 98 maçta 10 kez fileleri havalandıran Crespo, Neves formasıyla 62 maçta 18 gole imza atmıştı. Tüm bu süreçte oynadığı maçlarda orta saha oyuncusu takım arkadaşları için 41 kez net gol şansı yarattı ancak bu 41 şanstan sadece sekizi gole dönüştü.

31 kez sarı kart ve bir kez de kırmızı kart gören Portekizli, çektiği 78 şutta 30 defa kaleyi buldu. Yaptığı 2539 pasta ise %78’lik isabet oranı yakaladı. 606 defa top kaybederken 127 kez ikili mücadelelerde topu kazanmayı başardı.

Hücumu kenarlardan kurduğu süreçte 44 kez hücum aksiyonunda kilit noktada yer alan Crespo, bu 44 hücum aksiyonu içerisinde çıkan 35 gole katkı sağladı. Hava toplarında ve uzaktan şutlarda etkili olamazken uzun paslarda ve driplinginde yön değiştirmede etki yakalamayı başardı.

Miguel Crespo’nun oyununu bire bir anlamda St Pauli’den Marcel Hartel ile kıyaslayabilirken ayrıca Celtic’ten Conor McGregor’un oyun tarzı da Crespo ile örtüşüyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar