Amerikalılar artık Brezilya futbolunda

Sevilla’daki azınlık hisseleriyle futbola giren, ekim ayında İtalya’nın en eski futbol kulübü olan Genoa’yı satın alan 777 Partners’ın futbol yatırımları devam ediyor.

Miami merkezli yatırım grubu Brezilya futbolunun köklü kulüplerinden Vasco da Gama’nın yüzde 70’ini satın aldı. Brezilya ikinci ligi Serie B’de mücadele eden Rio de Janeiro kulübü için ABD’li şirket 300 milyon avro ödeyecek. Bu, Brezilya futbolcunda bugüne kadar yapılmış en büyük anlaşma.

Sonuncusu 2000 yılında olmak üzere Brezilya liginde dört şampiyonluğu bulunan Vasco da Gama, 1998 yılında da Libertadores Kupasını müzesine götürmüştü. Brezilya’nın en önemli eyalet şampiyonalarından biri olan Carioca’yı 24 defa kazanan siyah beyazlılar, son 14 yılda dört kez küme düştü.

2008’de ligden düşen Vasco da Gama ertesi sene lige tekrar geri dönerken, 2013 yılında bir kere daha Serie B’nin yolunu tuttu. Ertesi sene Serie A’ya tekrar yükselmeyi başaran siyah beyazlılar, yükseldikleri sezon ligde tutunamayarak tekrar ikinci ligde mücadele etmek zorunda kaldı. 2016’da Serie A’ya geri dönen Vasco da Gama, dört sezon ligde yer aldıktan sonra 2020’de bir kere daha Serie B’ye düştü. Tarihinde ilk kez Serie B’de birden fazla sezon geçirecek olan Rio de Janeiro ekibi geçen yılı 10’uncu sırada tamamladı.

777 Partners’ın önümüzdeki 90 gün içerisinde satın alma sürecini tamamlaması bekleniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar