Ada’ya İtalyan eldiven

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea, 26 maçta 12 galibiyet, sekiz beraberlik ve altı mağlubiyet alarak beşinci basamağa yerleşmiş durumda. Bu süreçte rakip kaleye 41 gol bırakan Maviler, kalelerinde ise 25 gol gördüler.

Frank Lampard’la vedalaşan Chelsea, 26 yaşındaki İspanyol kaleci Kepa Arrizabalaga’yla yolları ayırmayı düşünürken eldivenleri, Milan’ın 22 yaşındaki İtalyan kalecisi Gianluigi Donnarumma’ya bırakmayı planlıyor.

Ancak Gianluigi Donnarumma’nın menajeri Mino Raiola, Chelsea dışında başka bir cazip teklif yapan Paris Saint-Germain’i de İtalyan kalecisiyle birlikte değerlendirdiklerini söylüyor.

2003-2013 yılları arasında Napoli’nin altyapısında oynadıktan sonra Milan’a geçen ve Milan dışında başka bir futbol kulübünde profesyonel maça çıkmayan Gianluigi Donnarumma, bu sezon oynadığı maçlarda kalesine gelen 429 şutun 114’ünü kurtarmayı başarırken bire bir hücumlar karşısında 43 hayati kurtarışa imza atmayı başardı.

1172 pasının 1087’inde başarıyı bulan ve bu anlamda İtalya Serie A Ligi’nde en iyi kaleci olan Donnarumma, kalesine ceza sahası dışından gelen şutların %67’sini kurtarmayı başardı.

Kariyeri boyunca kalesinde 272 gol gören, 812 kurtarışa imza atan ve yalnızca 39 basit hata yapan 196 santimetrelik sağ ayaklı İtalyan kaleci, Chelsea’nın İspanyol eldivenine oranla hem direkt kurtarış yapma hem de oyun kurma anlamında çok daha iyi bir sezon geçiriyor.

Eurosport İtalya’da yer alan habere göre Gianluigi Donnarumma’nın gelecek kontratında yıllık 9,1 pound kazanmak istediği belirtiliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar