Serie A’nın hedefi 7 milyar avro

Serie A, ligin yerel yayın hakkının satışından yıllık 1 milyar 200 milyon ile 1 milyar 440 milyon avro gelir elde etmeyi hedefliyor.

İtalya’da ligin üç yıllık yayın hakları anlaşması gelecek yaz sona eriyor. 2021 yazında yürürlüğe giren mevcut anlaşmayla DAZN ve Sky Italia, üç sezon için 2 milyar 800 milyon avro ödedi. Yeni yayın hakları ihalesiyle Serie A, sözleşme süresini üç yıldan beş yıla çıkarmayı amaçlıyor. Böylece diğer dört büyük ligle olan gelir farkının da azaltması hedefleniyor. Serie A CEO’su Luigi De Siervo, yayın kuruluşlarının daha uzun vadede mümkün olan daha yüksek yatırım getirisi potansiyeli nedeniyle daha uzun sözleşmelerle ilgilendiklerini tespit ettiklerini ifade etti.

Haziran ayında yapılacak Serie A’nın yeni yayın hakları ihalesi sekiz farklı paketten oluşacak. Her bir paket, üç ile beş yıl arasında değişen sözleşmeler ile farklı sayıda münhasır maçtan oluşacak. Serie A, yeni yayın ihalesiyle üç yıllık sözleşmede 3 milyar 600 milyon, beş yıllık sözleşme içinse 7 milyar 200 milyon avro gelir hedefliyor.

Daha önceki yayın hakları ihalelerinden farklı olarak Serie A, cumartesi akşamı oynanacak maçlar için tek tek teklif kabul edecek ve hem açık hem de paralı platformlardan teklif alacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar