Abramovich Chelsea’yi satıyor

İngiliz basınında günlerdir Chelsea’yi satacağı iddia edilen Roman Abramovich, yaptığı açıklamayla bu iddiaları doğruladı. Kulübün internet sitesinden bir açıklama yayınlayan Rus oligark, kendisi için zor bir karar aldığını ifade etti.

Abramovich, “Herhangi bir borcun ödenmesi gibi bir talebim yok. Bu, benim için hiçbir zaman iş veya parayla ilgili olmadı. Tamamen futbol ve kulüp için duyduğum saf tutkuyla ilgiliydi. Ayrıca ekibime satıştan elde edilecek tüm gelirin bağışlanacağı bir hayır vakfı kurma talimatı verdim. Vakıf, Ukrayna’daki savaş kurbanlarının yararına olacak. Mağdurların acil ihtiyaçlarına yönelik kaynak sağlanmasının yanı sıra uzun vadeli toparlanma süreci de desteklenecek” açıklamasını yaptı.

19 yıldır Chelsea’nin sahibi olan Abramovich, Rusya’nın Ukrayna’ya olan askeri müdahalenin ardından kulüp yönetimini Chelsea Vakfının mütevelli heyetine devretmişti. Rus iş insanı döneminde beşi Premier Lig şampiyonluğu, ikisi UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olmak üzere 21 kupa kazanılmıştı.

İsviçreli Blick gazetesinin haberine göre, milyarder iş insanı Hansjorg Wyss, Chelsea’yi satın almak istiyor. Roman Abramovich’in Wyss dışında da teklifler aldığı Chelsea’yi satmak için 3 milyar sterlin istediği iddia ediliyor.

Roman Abramovich, 2003 yılında Londra kulübüne 140 milyon sterlin karşılığında Ken Bates’ten satın almıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar