Şaşkınlık…

EURO 2020’nin en sıra dışı maç gününde futbolseverler senaryosu benzer sonu farklı iki maça tanıklık etti. Hırvatistan 3-1 geri düştüğü karşılaşmada son 10 dakikada attığı gollerle 3-3’ü yakalamasına karşın, 120 dakikanın sonunda İspanya 5-3’lük skorla çeyrek final vizesini aldı.

Günün ikinci karşılaşmasındaysa senaryo neredeyse aynıydı. Fransa son 10 dakikaya 3-1 girmişken İsviçre 3-3’lük skoru yakalayarak karşılaşmayı önce uzatmaya ardından da penaltı vuruşlarına götürdü. EURO 2020’nin en güçlü kadrosu olarak gösterilen son dünya şampiyonu Fransa, Kylian Mbappe’nin kaçırdığı penaltıyla turnuvaya çeyrek final bile göremeden veda etti.

İsviçre tarihindeki en büyük başarıyı yakalayarak Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son sekize kalmayı başardı. Daha önce büyük bir turnuvada son sekize kalmayı başaramayan İsviçre, aynı zamanda ilk kez penaltı vuruşlarına giden bir karşılaşmadan galip ayrıldı.

Fransızlar için ise maçın uzatmalara gitmesi kötü haberin gelişini simgeliyordu. Fransızlar dünya kupası ya da Avrupa Şampiyonalarında oynadıkları uzatmaya giden son iki maçta da elenmişti. İsviçre karşılaşmasında da Fransızların kaderi değişmedi ve sahadan mağlup ayrıldılar.

Böylece günün sonunda 2018 FIFA Dünya Kupası’nın iki finalistinin aynı gün EURO 2020’deki yolculukları sona erdi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar