Peng’in e-postası inandırıcı bulunmadı!

Bu ayın başında Çin’deki sosyal medya sitesi Weibo’da eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’nin kendisini taciz ettiği iddiasında bulunan tenisçi Shuai Peng’den iddiasını yayınladığından beri haber alınamadı. Daha sonra kaldırılan paylaşımda 35 yaşındaki tenisçi, 2013-2018 yılları arasında Çin Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Zhang ile cinsel ilişkiye zorlandığını iddia ediyordu. O zamandan beri Peng, kamuoyunda ne görüldü ne de kendisinden haber alındı.

Dün Çin devlet kurumuna ait CGTN, Shuai Peng’a ait olduğu belirtilen ve WTA Başkanı Steve Wilson’a gönderilen bir e-postanın ekran görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı. Peng’in kaybolmadığını veya tehlikede olmadığını iddia eden e-posta’da, Çinli tenisç evde dinlendiğini ve her şeyin yolunda olduğunu belirtiyordu. Peng ayrıca, cinsel saldırı iddiasının yanlış olduğunu da söylüyordu.

CGTN’nin yayınladığı e-posta inandırıcı bulunmadı. Kadınlar Tenis Birliği (WTA) Başkanı Steve Wilson yaptığı açıklamada, e-postanın Shuai Peng tarafından veya onun adına yazıldığına inanmakta zorlandığını söyledi. Watson açıklamasında, “Peng Shuai’den aldığımız e-postayı gerçekten onun yazdığına veya ona atfedilenlere inandığına inanmakta zorlanıyorum” derken, WTA ve kamuoyunun onun güvende olduğuna dair bağımsız ve doğrulanabilir kanıtlara ihtiyacı olduğunu ifade etti. Simon ayrıca cinsel saldırı iddiasının, tam şeffaflıkla ve sansürsüz soruşturulması gerektiğini yineledi.

Tenis dünyası da Peng’den haber alınmayışından endişeli. Peng için endişelerini dile getiren en sporcular arasında bulunan Naomi Osaka, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ne pahasına olursa olsun sansür asla doğru değildir. Umarım Peng Shuai ve ailesi güvende ve iyidir. Mevcut durumun şokundayım. Ona sevgi ve ışık gönderiyorum” cümlelerine yer verdi.

Çin tenisinin en önemli figürlerinden biri olan Shuai Peng, Tayvanlı Hsieh Su-wei ile birlikte 2013’te Wimbledon’da ve 2014 Fransa Açık’ta çiftle kadınlarda şampiyon olmuştu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar