Formula 1’de lastik savaşları

Formula 1’de resmi lastik tedarikçisi değişebilir. BBC Sport’un haberine göre Bridgestone, mevcut ihale süreci kapsamında teklif vererek Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi olmak için Pirelli’ye rakip oldu.

Formula 1’in yönetim organı, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) mart ayında açtığı lastik ihalesinde, 2025 sezonundan itibaren üç yıllık bir dönem için teklif aldı. Japon lastik üreticisi Bridgestone, 1997’den 2010’a kadar Formula 1’de lastik tedarikçisi olarak yer almıştı. BBC konuyla ilgili haberinde, hem Pirelli hem de Bridgestone’dan gelen tekliflerin FIA’ya iletildiğini ifade etti.

FIA’nın lastik tedarikçisi için açtığı ihale sürecinde önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlanması muhtemel bir teknik değerlendirme yürüttüğü gelen haberler arasında yer alıyor. Teklif verdiği ifade edilen Pirelli ve Bridgestone’un daha sonra Formula 1 ile ticari görüşmelere başlayacağı ve bu sürecin sonuçlanmasının birkaç ayı bulabileceği belirtiliyor. Pirelli, Bridgestone’un Formula 1’den çekilmesinin ardından 2011’den bu yana şampiyonanın tek lastik tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar