“LeBron James halen bana minnettar”

NBA tarihinde unutulması mümkün olmayan sayısız final serisi, smaç, şut, blok, play-off serisi, normal sezon maç sonu, maç kazandıran basket, top çalma ve asist vardır. Unutulması mümkün olmayanlar serisinde öyle bir olay var ki sadece kısa vadeyi değil tüm uzun vadedeki basketbolu bile değiştirdi: Ray Allen’ın 2013 NBA Finalleri’ndeki üçlüğü

Hatırlayacağınız üzere 2013 NBA Finalleri’nin altıncı maçında San Antonio Spurs, 3-2 öndeydi ve altıncı maçta oldukça iyi bir performans sergiliyorlardı. Ancak Miami Heat geri dönmeyi başardı. Heat son 5,2 saniyeye üç sayı geride girerken Allen, sağ köşede çok zor bir pozisyonda üçlüğü gönderiyor ve isabeti bulup maçı uzatmaya taşıyordu. Sonrasında ne oldu?

Heat maçı uzatmalarda kazandı. Yedinci maç Heat’in lehine tamamlandı ve LeBron James’in takımı NBA yüzüğüne uzandı. LeBron, Florida’daki macerasını uzattı. Basketbolda üç sayılık tehdidin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Spurs’ün baş antrenörü Gregg Popovich, sırf bu anlar yaşanmasın diye görevi üç sayı atışı ve savunması olan asistan antrenörler tuttu.

Yani o şut, bir şuttan çok daha fazlasıydı. Ray Allen, Çarşamba günü Macklin Stenr’in CBS Sport’taki programına konuk oldu ve konuya dair demeçler verdi.

“LeBron James bana halen minnettar. Ayrıca Erik Spoelstra da. 2013’e dair konuşurken her zaman beni övüyorlar. Bu şut benim için de unutulmaz ancak şunu unutmamız gerekiyor, sonsuza dek konuşulan bir adam olduysam bunda takım arkadaşlarımın payı da yüksek. Ben sadece görevimi yaptım. Ama, eh, çocuklarımı etkilemek için ‘bakın sizin babanız tarihi bir adam’ demek mutluluk veriyor, yalan söyleyemem.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar