Golden State Warriors’tan NFT girişimi

2010’larda oynadığı basketbolla oyunu değiştiren ve “spacing, three-and-D, uzunların evrimi, rotasyonun önemi” gibi birçok konuda radikal değişimlerin öncüsü olan Golden State Warriors, bu süreçte saha dışı aktiviteleriyle de dikkat çekmeyi başarıyordu.

Zengin yatırımcı grubu ve girişimci ön büro ekibiyle Warriors, yeni bir alanda girişime hazırlanıyor. “Nonfungible token collection” olarak adlandırılan ve basitçe, “benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebilen ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen dijital defterdeki bir veri birimi” olarak tanımlanan NFT alanında Warriors, resmi olarak bir platform kuruyor.

Franchise başkanı Brandon Schneider, ESPN’e verdiği demeçte, “Şu anda içerisinde olduğumuz ekonomik durum büyük bir dalgalanmadan geçiyor,” dedi ve ekledi: “Onlarca yeni para birimi hayatlarımıza giriyor ve bunların birçoğu sanal ortamda bizlerle buluşuyor.”

“NFT’ler yıllardır ekonominin içindeydi ancak son dönemlerde başlayan sanal akım sayesinde çok daha değer kazandı. Gelecek dönemde NBA’deki birçok takım birçok finansal işini bu bağlamda halledecek. Bu nedenle OpenSea’de kendi NFT platformumuzu başlatıyoruz.”

NFT’lerin yükselişinin ardındaki en büyük etkenlerden biri NBA’in özel anlarının satıldığı Top Shot uygulaması. Misal, Klay Thompson’ın 2016’da Oklahoma City Thunder karşısındaki meşhur şutunu koleksiyonunuza ekleyebiliyorsunuz ancak bunun için para ödemek zorundasınız. Bu para her ne kadar banka hesabınızdan çıkıyor olsa da tüm ödemeler NFT olarak gerçekleşmek zorunda.

Warriors’un NFT’deki ortaklarından biri olan Dapper Labs, Top Shot’ta şu ana dek 500 milyon doların üzerinde satış yaptı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar