Euroleague’de radikal dönem

Her ne kadar futboldaki Super League-UEFA-FIFA üçgeni kadar gergin olmasa da Avrupa’da basketbolun kalbi Euroleague’de gergin günler yaşanıyor.

Geçtiğimiz ay 11 uzun vadeli A lisans sahibi takımından yedisinin Atina’da gizlice buluşması ve iki hafta önce tüm Euroleague takımlarının Barcelona’da bir araya gelip ligdeki son durumu konuşmaları organizasyonda süregelen huzursuzlukların hat safhaya ulaştığını gösteriyordu.

Öyle ki Euroleague’den daha düşük seviyeli olarak gösterilen ve FIBA’ya ait olan Basketbol Şampiyonlar Ligi organizasyonunda havuzda toplanan para, “elit” seviye olarak gösterilen Euroleague’de toplanan paraya iyiden iyiye yaklaşmıştı.

Ligdeki ekonomik sorunlardan şikayet eden takımlar, 2023-2024 sezonundan itibaren tamamen kapalı bir ligde mücadele ediyor olabilirler.

Mundo Deportivo’da Jesus Ramos ve Jose Huguet imzalı habere göre Euroleague yönetimi, 2015’ten beri yavaş yavaş gittiği tam kapatma projesini iki sezon sonra tamamıyla hayata geçirecek.

Habere göre 11 A lisans sahibi takım, Real Madrid, Barcelona, Baskonia, Anadolu Efes, Fenerbahçe, Olympiacos, Panathinaikos, CSKA Moskova, Maccabi Tel Aviv, Zalgiris ve Armani Milano kapalı devam edecek ligde kalacaklar. İki yıllık lisans sahipleri ALBA Berlin ve konuk Zenit dışında Bayern Münih ve ASVEL takımlarının da uzun vadeli A lisansına sahip olmaları bekleniyor.

Eğer Euroleague yönetimi iki sezon sonradan itibaren gerçekten de tam kapanmaya giderse bir sezon öncesinin Eurocup şampiyonu, ABA Ligi şampiyonu ve iki Wildcard sahibi takım lige katılamayacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar