Bir teknik adamdan daha fazlası

2019-2020 sezonunun ardından Beşiktaş’ın kadrosunda büyük bir kabuk değişiminin olacağı neredeyse herkes tarafından biliniyordu.

Fikret Orman dönemi sonrası mali zorlukların iyice katmerlenmesi taraftarları sezon başında şampiyonluk hedefinden çok “Feda” döneminde olduğu gibi eldeki gençleri geliştirme düşüncesine yöneltmiş vaziyetteydi.

Transfer döneminin başlangıcında, geçen sezon kiralık oynadığı Sivasspor’da defansif orta saha mevkisinde iyi bir performans çıkartan Fatih Aksoy’un 31 yaşındaki Welinton’a karşılık Alanyaspor’a verilmesi ve ardından Ahmet Gülay ile Alpay Çelebi’nin de sırasıyla yine Alanya’nın yolunu tutuşu taraftarları ikiye bölmüş vaziyetteydi. Nitekim Sergen Yalçın’ın sezon başındaki basın toplantılarında bu konuyla alakalı demeçleri de o dönem için oldukça tartışılmıştı.

Sergen Yalçın, Beşiktaş için sadece siyah-beyazlı formayı giymiş eski bir oyuncu değil. 1980’li yılların başından başlayarak kadroya dahil edilen Rıza’ların, Ziya’ların, Fuat’ların; sonrasında ya genç yaşlarda transfer edilerek ya da tohumken kadroya yerleştirilen Avcılar’dan Feyyaz, Gültepe’den Sinan, Bakırköy’den Ali, Kocaeli’den Metin, Bergama’dan Zeki ve diğerlerinin; kısacası Özkaynak Düzeni’nin oluşturduğu kadronun temsilcisi Sergen Yalçın…

Bugün gelinen noktada, işte o Sergen Yalçın, 16. hafta itibariyle hem yarışmacı bir takım ortaya çıkarmayı başardı hem de Rıdvan, Ersin ve kısmen Utku’yu vitrine çıkarmayı başardı.

Geçen sezon kış transfer döneminde Dinamo Zagreb altyapısından transfer edilen ve sezonu Ümraniyespor’da geçiren Hasic, sezon başı neredeyse kadroya giremeyecek olmasına karşın ve kendisine bu kış transfer dönemi için de kiralık yolları görünürken son iki haftadır gösterdiği performans ile Sergen Yalçın’ın aklını karıştırmış vaziyette.

Beşiktaş’ın yakın geçmişinde “Özkaynak”tan çıkan bir sürü genç oyuncu için büyük umutlar bağlanmasına karşın kulüpte tutunabilmeyi başaran tek ismin Necip Uysal oluşu kulübü bir noktada dışarıdan bu açığı kapatmak zorunda bırakıyordu.

Sergen Yalçın’ın gelişiyle bu konuda “kulübün makus talihi değişti” dersek yanılmış olmayız. Sezon sonunda ne olacağını kestirmek şu anda güç olsa da bugün Ersin, Rıdvan takımın tecrübeli oyuncularından oluşan yapıda her geçen gün basamakları çıkıp takımın yapı taşlarından biri oldular. Yarın bu isimlerin yerini belki Emre Bilgin, Ahmet Gülay ve başka mevkilerde görev yapan Serdar Saatçi, Alpay Çelebi, Atakan Üner ve Ajdin Hasic alıp gelecekteki takımın süreklilik arz eden oyuncularından olacaklar.

Her şeye rağmen ortadaki gerçek şu ki Beşiktaş “Özkaynak” yönünden bu kez şeytanın bacağını nihayet kırdı…

Önceki İçerikAjax’a taze kan!
Sonraki İçerikASVEL’e 10 yıllık lisans

Popüler Yazılar

251,534BeğenenBeğen
27,783TakipçiTakip Et
255AboneAbone Ol

Güncel Yazılar