Yine esmer günler!

A Milli Takım 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu altıncı maçında Hollanda’ya Amsterdam’da 6-1 yenilerek tarihi hüsranlarından birini aldı. Milliler bu yenilgiyle liderlikten inerken 11 puanla, 13’er puanlı Hollanda ve Norveç’in ardından üçüncü sıraya oturdu.

6-1’lik mağlubiyet hem sahadaki oyun hem de tabeladaki skor olarak akıllara “Şerefli yenilgiler” dönemini getirdi. Türkiye ilk hezimetini yine Amsterdam’da almış ve Olimpiyat Oyunları mücadelesinde Mısır’a 7-1 yenilmişti.

1960’lı yıllarda Bologna’da İtalya’ya, İstanbul’da da Çekoslavakya’ya 6-0 kaybeden A Milli Takım o dönem için tarihin en ağır yenilgisini 8-0’lık skorla Chorzow’da Polonya karşısında yaşamıştı: 8-0!

1984 yılı A Milli Takım için iki farklı ülkeye karşı alınan hezimetlerin senesi oldu. Önce Nisan ayında özel maçta Macaristan’a 6-0 kaybeden A Milli Takım, Kasım ayında İstanbul’da Dünya Kupası Elemeleri’nde İngiltere’ye 8-0 kaybetti. Aynı İngiltere bu kez 1988 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Londra’da Türkiye’yi 8-0’lık skorla mağlup etti.

7 Eylül 2021 tarihi ise Türkiye için yeni bir hezimetin tarihi oldu. Amsterdam’daki maçta Hollanda, Türkiye’yi 6-1 mağlup ederek ülkeye “Şerefli yenilgiler” dönemini yani esmer günleri yeniden hatırlattı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar