Taraftarlıktan scoutluğa!

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’un A milli futbol takımın ilk tam zamanlı gözlemcisinin göreve geliş hikayesi oldukça ilgi çekici…

12 yaşında El Salvador’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden 36 yaşındaki Hugo Alvarado, yaklaşık olarak 10 yılını milli takımda oynamaya elverişli oyuncuları bulabilmek için internette araştırmalar yapan birisi.

BBC World’e konuşan Alvarado, “Bu işe ilk başladığımda Google’a “annesi Salvadorlu futbolcu” kelimelerini yazarak aratıyordum. Hispanik veya Latin kökenli birisine benzeyen bir fotoğrafa denk gelirsem, açıp ismine bakıyordum. Bazen ailelerinin nereden olduğuna dair yazılar buluyordum, durum bu şekilde değilse onlara sosyal medya yoluyla ulaşıp soruyordum. En büyük keşiflerimden biri Steve Purdy idi. Bu isimde Salvador kökenli herhangi bir şey yoktu fakat bazı okuduklarımdan yola çıkıp Facebook’ta onu bulup konuşmaya başladım” ifadelerini kullandı.

CONCACAF Dünya Kupası Elemeleri’nde dün karşılaştığı Panama’yı 1-0 mağlup eden El Salvador’da yer alan sekiz oyuncu, bizzat Hugo Alvarado’nun keşfi.

Alvarado tek amacının ülkesinin milli takımına hizmet olduğunu düşünse de milli takıma gelmeye ikna ettiği oyuncuların macerasına nasıl etki ettiğini hesaba katmamış: “Oyuncuları milli takıma ikna ettikten sonra birkaçı bana “Eğer senin benim için yaptığın bu şeyler olmasaydı ben Messi, Iniesta ya da Pique’ye karşı oynayamayacaktım” dedi. Bunu hiç düşünmediğim için neredeyse bir an gözyaşlarına boğulacaktım.”

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar