Svensson mucizesi

Bundesliga’da sezonun ilk 13 maçı oynandığında sadece 7 puanı bulunan Mainz’in küme düşeceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Kulübün kaderi 5-2’lik Bayern Münih mağlubiyetinin ardından yapılan teknik direktörlük değişikliğiyle birlikte gece ile gündüz kadar farklılaştı.   

2007-14 arasında Mainz forması giyen Bo Svensson’un takımın başına geçmesiyle Mainz’da işler bir anda yoluna girdi. Danimarkalı teknik adamın göreve gelmesinin ardından oynadığı son 13 maçta 27 puan toplayan Mainz, Almanya’yı bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden Bayern Münih, Leipzig ve Borussia M’Glabach’ı mağlup ederken Borussia Dortmund ile de berabere kaldı.

Kariyerindeki ilk teknik direktörlük tecrübesini, Red Bull Salzburg’un Avusturya ikinci ligindeki rezerv kulübü FC Liefering ile yaşayan Bo Svensson, Mainz’ın başına geçtiği ilk üç maçta sadece bir puan alabilmişti. Ligde oynadığı son yedi maçta mağlup olmayan Mainz, 21 puandan 17’sini topladı. Svensson’un ekibi, küme düşme potasından 8, playout sırasından 5 puan uzaklıkta 12’nci sırada yer alıyor.

Maç başına 1,75 puan toplayan Bo Svennson, bir dönem Mainz’ı çalıştıran Jürgen Klopp ve Thomas Tuchel’den daha başarılı bir performans sergiliyor. Jürgen Klopp, Mainz ile ilk Bundesliga deneyimini yaşadığı 2004-05 sezonunda maç başına 1,26 puan toplarken, 2010-11 sezonunda Mainz’i beşinci sıraya taşıyıp UEFA Avrupa Ligi vizesini almasını sağlayan Thomas Tuchel ise 1,71 puan ortalamasını tutturmuştu. 

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar