Suning, Inter’in sahipliğini kaybedebilir!

Yaşadığı ekonomik sıkıntılardan ötürü küçülmeye gitmek zorunda kalan Inter’in Çinli sahipleri olan Suning grubu, Inter’in sahipliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

İtalya kaynaklı Il Fatto Quotidano gazetesinin ulaştığı bilgilere dayandırdığı haberde, Suning’in 36 ay içinde kulübe 340 milyon Euro aktaramaması halinde sahipliğini kaybetme tehlikesine gireceği aktarıldı. Suning grubu bünyesinde bulunan Great Horizon şirketine 275 milyon Euro kredi veren yatırım fonu Oaktree’ye üç yıl içinde geri ödenecek ana para haricinde her yıl %9 faiz işlediği ve sadece faizden doğan borcun 72 milyon Euro civarında olduğu belirtildi.

Aynı haberdeki bir başka iddiaya göre, Suning’in tek sorunu Oaktree’ye ödenecek borç değil. Amerikalı yatırım fonuna olan borç haricinde Suning’in Aralık 2022’de ödemesi gereken 375 milyon Euro değerinde bonoların varlığıyla beraber toplam borcun 700 milyon Euro civarlarına ulaştığı aktarıldı.

İtalya’nın önde gelen ekonomi muhabirlerinden Carlo Festa’ya göre Suning’in takımdaki birçok oyuncuyu satmak istemesinin sebebi, kulübün finansal hesaplarını daha dengeli hale getirip satış için diğer yatırımcıların iştahını açmak. Festa, ayrıca Suning’in, İngiliz uluslararası yatırım şirketi BC Partners’ın 700 milyon Euro değerindeki teklifini başarısızlığa uğrayan Avrupa Süper Ligi için reddetmesinden dolayı fırsatı kaçırdığını aktarırken Suning grubunun gerçekleşecek olası bir satış için 600 milyon Euro’ya memnun olacağını belirtti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar