Serie A’da başkan kaosu

İki yıl önce Serie A başkanlığına seçilen Paolo Dal Pino, ailesiyle birlikte ABD’nin Kaliforniya eyaletine taşındığı için görevinden istifa etti.

Dal Pino, görevinden ayrılma kararını Lega Calcio’nun resmi internet sitesinde yayınlanan bir mektupla duyurdu. “Ocak ayında California, profesyonel ve özel hayatımın çekirdeği oldu. Bu yüzden Lega Serie A Başkanı olarak görevime devam edemem” açıklamasını yapan Dal Pino, başkanlık yaptığı dönemde Serie A yönetişim ve inovasyonunun kritik konularını ele almaya, bir medya şirketi oluşturmaya ve özel sermaye fonlarının girişine devam etmesini sağlamaya çalıştığını ifade etti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Serie A’daki 20 kulüp önümüzdeki pazartesi bir toplantı yapacak ve Serie A’nın yeni başkanını seçmeye çalışacak. Kulüplerin yeni başkan konusunda anlaşamaması halinde kontrolün İtalyan Futbol Federasyonu’na geçmesi bekleniyor.

Federasyon Başkanı Gabriele Gravina bir süredir ligde reformların ve değişiklerin yapılmasını istiyor. Serie A’nın 20 takımdan 18 hatta 16 takıma düşürülmesi, Serie A şampiyonluğunda play0ff ve Serie B’ye düşürülmede de playout oynanması Gravina’nin önerdiği değişiklikler arasında yer alıyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar